Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.

Kostka brukowa: rodzaje

Kostka brukowa: rodzaje, faktury, kształty kostek Libet pozwalają na tworzenie oryginalnych kompozycji wokół domu i w ogrodzie.  Kostka brukowa to materiał wyjątkowo funkcjonalny. Świetnie sprawdza się zarówno jako trwały materiał do budowy ciągów komunikacyjnych w przestrzeni publicznej jak i niezwykle kreatywny element do aranżacji nawierzchni o charakterza dekoracyjnym - tarasów, schodów czy ogrodów.

Kwestia kształtu
Kostka brukowa może występować w najróżniejszych formach, w zależności od charakteru przestrzeni, domu i wnętrza. Najpopularniejsze kostki, o prostokątnym lub kwadratowym kształcie doskonale nadają się do tworzenia ścieżek, tarasów, ale także schodów i murków. Postarzana kostka o nieregularnym kształcie nada tworzonej powierzchni klimatu starych, średniowiecznych uliczek. Projektując elementy brzegowe warto wybrać zamiast tradycyjnych obrzeży ich ciekawszą alternatywę - Kravento   to  elementy w formie zaokrąglonych rombów, znakomite do wyznaczania łuków i okręgów a także do budowy schodów. To świetny materiał do delikatnego kształtowania przestrzeni na różnych poziomach w ogrodzie.

Rozmiar ma znaczenie
Ciekawy efekt osiągnąć można operując nie tylko kształtem, ale i wielkością kostki brukowej. Połączenie większych i mniejszych elementów sprawi, że powierzchnia nabierze ciekawej ale subtelnej  faktury. Taka nawierzchnia posiada dyskretny urok, nie odciąga uwagi od zieleni nie stanowi też konkurencji dla budynku harmonijnie wtopiając się w otoczenie.  Jeśli z kolei zależy nam podkreśleniu funkcji czy wydzieleniu stref nawierzchni  warto wykorzystać materiał w kontarastowych kolorach, które stworzą wyraźny rysunek.

Moc kolorów
Szeroka paleta kolorów i faktur kostki brukowej umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych kompozycji. Umiejętnie połączone kolory pozwolą skoncentrować uwagę oglądającego na detalach, na wyróżnieniu których nam zależy, a nawet optycznie powiększyć lub zmniejszyć zagospodarowaną przestrzeń.  Kostka brukowa występuje zarówno w naturalnych kolorach ziemi (jasne beże i żółcienie, szarości i brązy), jak i w bardziej intensywnych barwach dla odważnych (kolory jesieni czy grafity). Aby nadać przestrzeni wyjątkowego, barwnego klimatu, warto sięgnąć po kostki brukowe o niejednolitym odcieniu, nadające powierzchni szczególnej głębi.